Smutny piesek

Czym jest ropniak macicy u psa

Ropniak macicy jest powszechną, niebezpieczną chorobą, która dotyka suczki niekastrowane oraz koty w przynajmniej średnim wieku. Przyczyna ropnego zapalenia macicy nie jest dokładnie znana ale wiadomo, że dotyczy hormonów uwalnianych przez szyjkę macicy. Związane jest też z osłabieniem odporności śluzówki pochwy przez bakterie. Dokładnie rzecz ujmując kiedy pies jest zbyt wiele razy bez krycia może zapaść na ropne zapalenie macicy.

Rodzaje ropnego zapalenia macicy u psów

Pierwszym rodzajem jest kiedy szyjka macicy jest zamknięta, a szybko rosnąca zawartość ropnej wydzieliny nie może opróżnić się z macicy. W tym przypadku chore zwierze będzie cierpiało w ciągu kilku dni. Wydzielina zawala nerki oraz wątrobę. Pies czy kot wówczas gorączkuje, dużo pije, a jego brzuch rośnie.

Drugim rodzajem zapalenia jest przypadek kiedy szyjka macicy jest otwarta, a zawartość macicy w macicy jest stale usuwana z macicy. Kolor substancji usuwanej może się różnić od kremowego do aż czerwonego.

Czy konieczna jest operacja przy ropnym zapaleniu macicy

Bezwzględnie trzeba udać się z tym problemem do weterynarza. Ropne zapalenie otrzewnej oraz problemy wynikające z możliwości pęknięcia otrzewnej i następującej po niej sepsy prawie na pewno spowoduje śmierć zwierzęcia. Leczenie jest długotrwałe, zwykle kosztowne i nie zawsze skuteczne. Jest jednak niezbędne nie można bagatelizować tej choroby.

Halper Sp. z o.o.

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.

Najnowsze produkty