Leżący dorosły Buldog francuski

Na czym polega kastracja psa?

Kastracja psa zawsze niesie za sobą jakieś ryzyko, niemniej jednak u młodych i zdrowych zwierząt jest ono naprawdę niewielkie. Polega ona na usunięciu narządów rozrodczych czworonoga. Oczywiście dotyczy to, zarówno psów, jak i również suczek. Obecnie coraz więcej właścicieli czworonogów się na nią decyduje, ponieważ zapobiega ona powstawaniu wielu groźnych chorób oraz dolegliwości. Nie można powiedzieć, że jest ona całkowicie bezpieczna, jednakże w większości przypadków nie niesie praktycznie żadnego zagrożenia dla zwierzaka.

Kastracja czworonoga powinna być przeprowadzona dopiero po osiągnięciu przez psa dojrzałości płciowej. W tym przypadku wiek ma naprawdę ogromne znaczenie. Nie należy robić tego zbyt wcześnie, ponieważ może to mieć różne groźne skutki uboczne. Decydując się na kastrację psa trzeba pamiętać o tym, aby wcześniej go do tego przygotować. Przed samym zabiegiem nie można zwierzakowi podawać żadnego jedzenia, ani picia. Jest to naprawdę bardzo ważne, dlatego też nie należy tego lekceważyć. Sam zabieg jest stosunkowo krótki, niemniej jednak wybudzenie psa może potrwać nieco dłużej.

Czy przed kastracją psa należy przeprowadzić szczegółowe badania?

Decydując się na kastrację psa, w pierwszej kolejności, należy dokładnie go zbadać, aby upewnić się, że zabieg nie zagrozi jego zdrowiu ani tym bardziej życiu. Jest to bardzo ważne, dlatego też warto o tym pamiętać. Sam weterynarz powinien zlecić szczegółowe badania, z których będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat zdrowia czworonoga. Warto tutaj podkreślić to, że kastracji może poddać się tylko i wyłącznie zdrowy pies, który nie zmaga się z żadnymi chorobami.

Kastracja psa zazwyczaj budzi ogromną kontrowersje, ponieważ nie wszyscy właściciele są do niej przekonani. Niektórzy twierdzą, że wcale nie jest ona potrzebna, dlatego też ich psy nie są poddawane zabiegowi. Kastracja czworonoga, może być przeprowadzona tylko i wyłącznie w odpowiednich warunkach przez wyspecjalizowanego weterynarza. Udając się do danej kliniki weterynaryjnej, warto zapoznać się z jej opinią, ponieważ nie należy powierzać swojego pupila pierwszemu lepszemu weterynarzowi.  

Zalety i wady kastracji psa

Można powiedzieć, że kastracja psa niesie za sobą wiele różnorodnych zalet, o których powinien wiedzieć każdy właściciel. Niemniej, jednak wiąże się ona również z wadami, które są mniej lub bardziej znaczące. Zaczynając od plusów tego zabiegu, warto podkreślić to, że zapobiega ona chorobom nowotworowym, a także powoduje brak cieczki u suczek. Kolejną zaletą jest brak wystąpienia ciąży urojonej, która zdarza się dość często.

Jak wiadomo, kastracja psa ma również wady, do których należą przede wszystkim problemy z nietrzymaniem moczu oraz ryzyko schorzeń układu kostnego. Poza tym zabieg ten, może nieść za sobą również różne powikłania pooperacyjne. Oczywiście każdy czworonóg reaguje na kastrację nieco inaczej, dlatego też nigdy nie wiadomo, jak będzie się zachowywał po zabiegu.   

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.