Pies gatunku Wyżeł weimarski krótkowłosy

Kastracja psa za i przeciw

Bardzo często wielu właścicieli czworonogów decyduje się na kastrację swojego zwierzaka, która pozbawia go możliwości rozmnażania. Oczywiście zabiegi te są wykonywane, zarówno u psów, jak i również suczek. Nie mają one większego wpływu na zdrowie zwierzaka, ponieważ w żadnym przypadku im nie szkodzą. Czasem kastracja jest, nawet zalecana, zwłaszcza jeśli chodzi o psy, ponieważ mogą one cierpieć na wiele dolegliwości, które są z tym związane. Wbrew pozorom taki zabieg wcale nie jest straszny. Każdy młody zwierzak z całą pewnością przejdzie go naprawdę bardzo dobrze.

Jedną z wielu zalet kastracji psa jest przede wszystkim to, że zapobiega ona nowotworom układu płciowego, a także schorzeniom prostaty. Wykastrowany zwierzak staje się znacznie spokojniejszy, a co najważniejsze jego zdrowiu nie zagraża praktycznie nic. Jeśli, jednak chodzi o wady kastracji to należy do nich to, że zwierzakowi może znacznie zmienić się charakter. Mogą również pojawić się problemy z tarczycą, które dla zwierzaka nie są niczym przyjemnym, a wręcz przeciwnie bardzo uciążliwym.

Ile kosztuje kastracja psa i jak przygotować do tego czworonoga?

Koszt kastracji psa zależy przede wszystkim od wielkości czworonoga, jak i również jego płci. Niemniej, jednak może on wahać się między kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych. Za zabieg przeciętnej wielkości psa zapłaci się około dwustu złotych. Nie jest to jakaś wygórowana stawka, a może zwierzakowi naprawdę pomóc. Warto mieć również na uwadze to, że nie wszystkie gabinety weterynaryjne mają taki sam cennik. Niektóre z nich cenią się więcej, a inne nieco mniej.

Jeśli, jednak chodzi o samo przygotowanie psa do zabiegu to należy w pierwszej kolejności wykonać mu rutynowe badania. Są one bardzo ważne, ponieważ potwierdzą lub wykluczą wszelkiego rodzaju choroby, jakie mogą dolegać zwierzakowi. Dzień przed zabiegiem trzeba szczególnie zadbać o swojego pupila, ponieważ nie można mu podawać jedzenia, ani picia, gdyż jest to niewskazane. Zarówno duże rasy, jak i również te mniejsze mogą poddać się kastracji. W naprawdę niewielu przypadkach występują skutki uboczne, niemniej jednak podejmując się tego zabiegu nie można ich całkowicie wykluczyć.

Czy kastracja psa jest dobrym rozwiązaniem?

Właściciele psów na temat kastracji mają naprawdę podzielone zdanie, ponieważ jedni są za nią, a inni wręcz przeciwnie. Jak już wcześniej wspomniano, zabieg te niszczy sprawność do rozmnażania, zarówno u psów, jak i również suczek. W niektórych przypadkach jest on naprawdę konieczny, dlatego też dany właściciel nie może się mu sprzeciwić. Można powiedzieć, że kastracja psa to wiele zdrowotnych korzyści, które mają bezpośredni wpływ na kondycję zwierzaka.

Nie można także nie wspomnieć o tych mniej przyjemnych, które rzadko występują. Decydując się na kastrację psa, należy wszystko dokładnie przemyśleć. Nie można pochopnie podejmować decyzji, ponieważ jest to dość poważna sprawa. Psy, które nie są młode i cierpią na jakieś dolegliwości nie powinny poddawać się takiemu zabiegowi.

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.