Jamnik w kojcu

Problem bezdomności u psów i kotów

Problem bezdomności u psów i kotów monitorowany jest przez Najwyższą Izbę Kontroli. Co roku inspektorzy badają statystyki ile zwierząt przybyło do schronisk, a ile zostało z nich zabranych. Dodatkowo monitorowany jest proces kastracji zwierząt bezdomnych, który to obowiązek jest obligatoryjny w każdej gminie.

Smutny piesek
Smutny piesek

W Polsce w 2016 roku było ponad 111 tysięcy psów i 29 tysięcy kotów w schroniskach. Mamy obecnie blisko 200 schronisk w całym kraju. Co ciekawe średni czas przebywania zwierzęcia w schronisku to 6 miesięcy. Smutną natomiast statystyką jest, że przeszło 10% zwierząt przebywających w schroniskach już nigdy schroniska nie opuści.

Kto jest odpowiedzialny za bezpańskie zwierzęta?

Za dzikie zwierzęta i opiekę nad nimi odpowiedzialna jest gmina. Wynika to z ustawy o ochronie zwierząt. Gmina odpowiedzialna jest za miejsce w schronisku, poszukiwanie właścicieli, odławianie zwierząt, usypianie ślepych miotów oraz opiekę weterynaryjną.

Gdzie zgłaszać bezdomne lub porzucone psy?

Trzeba jednak reagować na bezdomne zwierzęta i nie pozwalać się im beztrosko włóczyć. Dużo ludzi widząc bezdomnego kota nie reaguje odpowiednio. Trzeba pamiętać, że koty to urodzeni mordercy. Nawet koty dokarmiane na wolności zabijają dla przyjemności ptaki czy wiewiórki.

Kot syjamski brązowy
Kot syjamski brązowy

Trzeba dodatkowo pamiętać, że zwierzęta na wolności często mają pasożyty oraz nieleczone choroby. Rzadko kiedy psy czy koty bezpańskie widzą weterynarza. Psy bezpańskie często umierają z głodu lub pod kołami samochodu. Obowiązkiem człowieka jest udzielenie pomocy zwierzęciu.

Najprostszym sposobem poinformowania o dzikim zwierzęciu jest zadzwonienie pod 112 lub pod numer lokalnego schroniska. Możemy też poinformować TOZ, lub lokalną fundacje. Sprawami bezdomnych zwierząt interesują się również Centrum Zarządzania Kryzysowego lub Eko-Patrol.

Gdzie szukać właścicieli zaginionych zwierząt

Śpiący labrador
Śpiący labrador

W przypadku gdy pies lub kot wygląda na zagubionego dobrze jest zamieścić ogłoszenie. Jedno na lokalnej tablicy ogłoszeń w pobliżu miejsca znalezienia zwierzęcia. Dodatkowo możemy zamieścić informacje na stronie internetowej z lokalnymi ogłoszeniami. Mogą to być portale: Gratka.pl, OLX.pl, Gumtree.pl, Lento.pl. Istnieją też strony na social media z ogłoszeniami np. na fb.com.

beagle jedzący karmę
beagle jedzący karmę

Jeżeli pies jest zaczipowany wówczas najbliższy weterynarz jest sprawdzić skąd zwierze pochodzi. Jeżeli chcemy do czasu znalezienia właściciela przechować psa należy bezwzględnie poinformować schronisko o miejscu przebywania zwierzęcia. Nie należy jednak zapominać przedtem o wizycie u weterynarza, gdyż zdrowie wszystkich domowników ma znaczenie.

Nie należy jednak przestraszonych zwierząt samodzielnie na siłę zabierać z ulicy. Przestraszone zwierze może dotkliwie pogryźć lub podrapać. Dodatkowo zwierze przestraszone może zrobić sobie krzywdę.

Halper Sp. z o.o.

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.

Najnowsze produkty