Rasowy szczeniak Owczarków Szetlandzkich

Problemy z sierścią u psów

Na problemy z wypadaniem sierści u psa narzeka bardzo wielu właścicieli. Jakie są tego przyczyny? Dlaczego naszym czteronożnym przyjaciołom wypada sierść? Co w takich przypadkach robić? Na te pytania uzyskasz odpowiedzi z naszego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Jakie są przyczyny wypadania sierści u psów?

Każdy z nas powinien mieć świadomość, że linienie to naturalny proces wypadania sierści u psów. Dostosowuje się do zmieniającej się pory roku, a więc również do temperatury. Najczęściej proces linienia jest najsilniejszy przy nagłych zmianach temperatury, więc wiosną oraz jesienią. Jednak biorąc pod uwagę, ze psy najczęściej przebywają w ogrzewanych pomieszczeniach, to linienie może trwać cały rok, choć i tak najbardziej odczujemy to właśnie na wiosnę i jesieni.

Oczywiście do wypadania sierści u psów mogą prowadzić też inne przyczyny. Jedną z nich jest nieprawidłowe żywienie. Jeśli zauważymy, że u naszego czworonożnego przyjaciela włos wypada z całego ciała nierównomiernie, to może oznaczać, że w diecie psa występuje zła jakość tłuszczów, jest niska strawność składników, czy nawet nietolerancje pokarmowe. Zdarzają się również przypadki, gdzie pupile gubią sierść przez małą ilość biotyny lub cynku w diecie.

Problem wypadania sierści może pojawić się na skutek różnego typu schorzeń. Niektóre psiaki zmagają się z zaburzeniami hormonalnymi, pasożytami, grzybicą skóry, czy nawet chorobami bakteryjnymi. Co więcej, również alergie mogą prowadzić do linienia i nie mówimy tutaj tylko o stosowaniu nieodpowiednich szamponów, lecz także o alergenach środowiskowych. Oznacza to, że psy także mogą być uczulone na pyłki drzew, roztocze kurzu w domu itp. Nawet sytuacje stresowe mogą odbić się negatywnie na zdrowiu naszego psiaka i doprowadzić do wypadania u niego sierści.

Wypadanie sierści u psów – co robić w takich przypadkach?

Wypadanie sierści u psów jest bardzo uciążliwe nie tylko dla zwierząt, ale również dla właścicieli. Co w takich przypadkach robić? Jakie kroki podjąć? Jeśli linienie wynika z naturalnych czynników, to trzeba zdać sobie świadomość, że nie da się tego procesu wyeliminować w całości. Jednak istnieją pewne sposoby, które pozwalają je nieco złagodzić. O czym dokładnie mowa?

Jeśli chcemy pomóc swojemu pupilowi, to warto usuwać martwą sierść. Regularne wyczesywanie sprawi, że nie tylko zwierzak pozbędzie się martwej sierści, ale przy okazji zrelaksuje się. Co więcej, regularne wyczesywanie psa wzmacnia też więzi i buduje zaufanie, więc przy okazji mamy szansę na poprawienie swoich relacji z pupilem.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się także kąpiel pupila. Dzięki temu, że wykąpiemy psa, sprawimy, że również pozbędzie się martwych włosów, a także zmiękczymy jego skórę i ją odpowiedni nawilży. Oczywiście do tego celu nie można używać przypadkowych kosmetyków, lecz tych, które przeznaczone są dla psów, ponieważ mają zupełnie inne pH niż skóra ludzka.

Jeśli nie chcemy, aby sierść roznosiła się po domu, to warto pomyśleć o tym, aby rozważniej wybierać meble. Lepszym wyborem będą kanapy z ekoskóry, niż kanapy tapicerowane, ponieważ są one łatwe w czyszczeniu. Nie dość, że sierść się nie wbija, jak w przypadku kanap tapicerowanych, to jeszcze można oczyścić je nawet mokrą ręką. W przypadku kanap tapicerowanych czyszczenie z sierści bywa bardziej czasochłonne, więc zdecydowanie odradzamy ich stosowanie.

Dobrą praktyką jest również postawić na jakościowe legowiska, czy materace dla swojego pupila. Jeśli sięgniemy po produkty ze skóry ekologicznej, czy też nawet z poliestru impregnowanego, to sprawimy, że również nie będzie trudności z ich czyszczeniem, więc nasz pupil będzie miał zapewnione dobre warunki do wypoczynku, a my nie będziemy musieli obawiać się o to, że sierść będzie roznosiła się po domu.

Jeśli problem wypadania sierści u naszego czworonoga leży po stronie nieodpowiedniego żywienia, to trzeba pomyśleć nie tylko o tym, by sięgnąć po odpowiednie maty, czy kanapy z ekoskóry. Koniecznie będzie wdrożenie zmian w żywieniu czworonoga. W takich przypadkach wystarczy podawać psiakowi odpowiednie jedzenie, a już po około 4-8 tygodniach powinniśmy zauważyć efekty.

Do wypadania sierści mogą doprowadzić również różnego typu alergeny. Jeśli wina leży po stronie kosmetyków, które używany, to należy im się bliżej przyjrzeć, a także pomyśleć o zmianie na inne. Oczywiście nadal pod żadnym pozorem nie powinniśmy używać szamponów, czy kosmetyków dla ludzi, ponieważ sierść psów wymaga zupełnie innych preparatów.

W sytuacjach, gdy wypadanie sierści u psa jest spowodowane chorobami, to konieczne będzie wdrożenie leczenia. Oczywiście nie powinniśmy tym się zajmować we własnym zakresie. W przypadku chorób jedynym słusznym rozwiązaniem jest zgłoszenie się z pupilem do weterynarza. Weterynarz, bazując na swojej wiedzy oraz doświadczeniu, będzie w stanie ustalić, co dokładnie dolega psiakowi i wdroży odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny choroby powinna zostać zalecona antybiotykoterapia, leki przeciwzapalne, witaminy, czy nawet preparaty przeciwpasożytnicze.

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.