Pies gatunku amstaff

Cieczka psa jak wyznacza się okres płodności u suk?

Jak wyznacza się okres płodności u suk? To dylemat wielu właścicieli czworonogów, w szczególności tych, którzy nie wiedzą, kiedy wybrać się z suką do reproduktora. Twój też? W takim razie zajrzyj do naszego tekstu, gdyż będzie dla Ciebie źródłem przydatnych informacji!

Przyjęło się, że sukę należy pokryć między 11 a 13 dniem cieczki. Co więcej, pojawiają się też symptomy, które świadczą o nadejściu najlepszego momentu na pokrycie. Jeśli suka dziwnie się zachowuje, nie pilnuje legowiska, czy jest niespokojna, to już może oznaczać, że nadszedł najlepszy moment na pokrycie. Poza tym wokół suki może pojawić się również wzmożony ruch samców, więc wtedy możemy wnioskować, że nadszedł długo wyczekiwany moment.

Jednak warto mieć świadomość, że nie zawsze ocena zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką się sprawdza i mogą pojawić się przypadki, gdzie suka nie zajdzie w ciążę. Czym jest to spowodowane? Okres płodności u suk może pojawić się na różnych etap cieczki. U niektórych nawet na samym początku, a to oznacza, że około 6 dnia już można rozważać pokrycie. Dlatego, jeśli nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, kiedy suka ma okres płodny, to warto pomyśleć o metodach, które pozwolą to ocenić. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich!

Metoda biologiczna

Jedną z lepszych metod na określenie, czy suka ma okres płodny, czy też nie, jest metoda biologiczna. Metoda biologiczna polega ona na kontroli zewnętrznych narządów płciowych. Na samym początku cieczki wydzielina jest dość ciemna i krwista, więc z pewnością oznaki dosięgną materace. Gdy zbliża się okres płodny, to wydzielina zmienia kolor na jaśniejszy, więc to już może świadczyć o tym, że zbliża się dobry czas na pokrycie. Poza tym również stosunek suki do zalecających się samców ulega zmianie i zamiast być nerwowa, staje się bardziej tolerancyjna. Na potwierdzenie odpowiedniego momentu na pokrycie, można wykonać pomiar odporności śluzu pochwowego.

Cytologia u suki

Poza tym zawsze możemy zdecydować się na cytologię u suki. Taka metoda sprawdzi się wtedy, gdy nie chcemy obserwować zachowania organizmu suki, jak również tego, czy w obrębie maty, czy legowiska suki nie zachodzą zmiany w kolorze cieczki. Na korzyść badania cytologicznego przemawia nie tylko fakt, że pozwala wyznaczyć okres płodności u suki, ale również że pozwala zdiagnozować też wiele chorób narządów rodnych.

W czasie takiego badania lekarz pobiera wymaz pochwy właściwej, następnie odciska go na szkiełku laboratoryjnym i poddaje badaniu pod mikroskopem komórki. Jeśli w czasie badania okryje obecność komórek bezjądrzastych, to wyda opinie o potencjale suki do krycia. Co ciekawe, jeśli chcemy dowiedzieć się, czy doszło do krycia, to również można zlecić wykonanie badania cytologicznego na obecność plemników w wymazie.

Testy hormonalne u psów

Kolejnym i zarazem jednym z najskuteczniejszych sposób na określenie, czy suka nadaje się krycia, są testy hormonalne. Pomiar progesteronu można wykonać w każdej profesjonalnej lecznicy przy pomocy szybkim testów, które wskazują, kiedy jest najlepszy moment krycia. Niestety odstraszyć może cena, ponieważ koszty testów hormonalnych nie należą do najtańszych.

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.