Owczarek australijski na dworze

Dziąsła u psa – jak powinny wyglądać?

Nie jest żadnym odkryciem, że każdy pies ma dziąsła otaczające zęby, a błony śluzowe dają nam ogląd na zdrowie naszych zwierząt. Dziąsła działają jako bariera ochronna i mają zapewnić dopływ krwi, co nadaje im charakterystyczny różowy kolor. Kiedy ten kolor zmienia się, oraz zachodzą takie zmiany jak wilgotność oraz temperatura, może to oznaczać, że coś jest nie tak i pies powinien zostać zbadany przez weterynarza. Normalne dziąsła powinny mieć różowy kolor. Po naciśnięciu palcem dziąsła powinny rozjaśnić się do koloru białego lub jasnoróżowego, a następnie w ciągu trzech sekund powrócić do normalnego różowego koloru.

Pies gatunku Labrador Retriever
Pies gatunku Labrador Retriever

Dziąsła u psa – o czym świadczy ich kolor?

Czas potrzebny na powrót dziąseł do normalnego różowego koloru po ich naciśnięciu nazywa się czasem uzupełniania kapilary. Inaczej rzecz nazywając naczynia włosowate. Dziąsła powinny być również przy dotknięciu palcem śliskie lub mokre oraz gładkie. Nie powinny być lepkie ani suche.

Zapalenie jamy ustnej bądź dziąseł oraz narośla często mogą powodować, że dziąsła psa są bardzo wrażliwe i podatne na krwawienie.

psie zęby
psie zęby

Innym z objawów choroby mogą być niebieskie dziąsła. Jeśli niewystarczające ilości tlenu krążą w krwi twojego psa, jego dziąsła mogą zmienić kolor na niebieski bądź fioletowy. Ten kolor dziąseł jest medycznie nazywany sinicą. Sinica może być spowodowana różnorodnymi problemami. Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc, niewydolność serca, płucna choroba zakrzepowo-zatorowa i inne problemy z oddychaniem. Jasnoróżowe lub białe dziąsła jeśli u psa występują są objawem braku krwi lub hemoglobiny. Najczęściej jest to objaw niedokrwistości lub ostrej utraty krwi. Wiele podstawowych chorób może powodować anemię, a uraz może prowadzić do ciężkiej, ostrej utraty krwi. Ponieważ ciało nie ma wystarczającej ilości krwi do krążenia, normalny różowy kolor dziąseł zanika.

Zapalenie dziąseł u psa: jakie są jego objawy i jak się je leczy?

Jaskrawoczerwone dziąsła również są niezdrowe. Jeśli dziąsła twojego psa są bardzo czerwone bądź jasnoróżowe, może to oznaczać, że pies jest przegrzany lub ma zapalenie jamy ustnej bądź też zapalenie dziąseł. Psy z udarem cieplnym często mają jaskrawoczerwone dziąsła, które dyszą, próbując schłodzić temperaturę ciała, ale mogą być objawem zapalenia dziąseł lub ich zakażenia.

Wzrosty na dziąsłach czyli łatwiej rzecz ujmując guzy jamy ustnej często występują na dziąsłach psów. Czasami te wzrosty same ustępują, a innym razem są rakowe lub zaraźliwe. Pappilomatosis jest chorobą wirusową, którą łatwo przenosi się z psa na psa i powoduje różowe, mięsiste brodawki na dziąsłach oraz inne obszary na ciele. O takie rzeczy należy wypytać weterynarza. Inne nowotwory mogą być rakowe i powodować poważne problemy zdrowotne u psa, a także powodować problemy z jedzeniem i bólem.

Border Collie portret
Border Collie portret

Plany leczenia różnią się w przypadku problemów z dziąsłami u psów. Na pewno leczenie psów musi odbywać się przy konsultacji z weterynarzem. W przypadku problemów związanych z dziąsłami związanych z warunkami oddechowymi często konieczna jest natychmiastowa tlenoterapia oprócz leków specyficznych.

Halper Sp. z o.o.

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.

Najnowsze produkty