Leżący dorosły Buldog francuski

Obcinanie pazurów u psa, jak często to robić?

W obecnych czasach obcinanie paznokci staje się wydarzeniem otoczonym niepokojem i dużym wydarzeniem w domu. Na wstępie powiemy, że w przypadku bardzo aktywnych psów, które biegają przez cały dzień na różnych powierzchniach, obcinanie paznokci może nie być konieczne. Duża ilość ruchu na podwórku ściera w sposób naturalny pazury. Niestety jednak wśród psów miejskich lub podmiejskich, które spacerują tylko parę razy w ciągu dnia obcinanie paznokci jest konieczne.

Owczarek australijski w klatce
Owczarek australijski w klatce

Jak obciąć psu pazury? Dlaczego trzeba to robić?

Pierwszą konsekwencją długich paznokci u stóp są bolące stopy. Kiedy paznokcie u stóp kontaktują się z twardym podłożem np. na spacerze czy w domu, takim jak chodnik lub podłoga w kuchni, twarda powierzchnia popycha paznokieć z powrotem do rdzenia paznokcia w łapie. To albo wywiera nacisk na wszystkie stawy w łapie, albo zmusza palec do skręcenia w bok.

Tak czy inaczej, palce u łap psich stają się bardzo obolałe, a wręcz artretyczne. Kiedy najdelikatniejszy dotyk jest bolesny dla twojego psa widać to bo pies zacznie się niepokoić, gdy podniesiesz łapę.

Pies rasowy
Pies rasowy

Jak prawidłowo obcinać psu pazury? Jakie są konsekwencje nie obcinania?

Są jednak poważniejsze konsekwencje długich paznokci. Wszystkie zwierzęta polegają na informacjach z nerwów w nogach. W przeszłości dzikie psy biegały na duże odległości podczas polowania, a co za tym idzie nosiły krótkie paznokcie. Jedynie podczas wspinaczki pazury były użyteczne. Tak więc mózg psa jest ewolucyjnie zaprogramowany do kojarzenia kontaktu paznokcia z przebywaniem na wzgórzu, i odpowiedniej zmianie postawy ciała poprzez pochylenie się do przodu nad przednimi łapami.

Średni pies buldog
Średni pies buldog

Halper Sp. z o.o.

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.

Najnowsze produkty