Psy na wakacjach

Kiedy pies linieje?

Linienie u psa to naturalny proces wypadania sierści. Pies zwykle wymienia swoją sierść dwa razy do roku. Rzecz dzieje się zwykle w dwóch okresach. Jedynym z nich jest moment kiedy pies zmienia sierść z letniej na zimową oraz drugi kiedy pies zmienia sierść z zimowej na letnią. Proces ten zachodzi zwykle jesienią oraz latem i w różnych latach może przebiegać inaczej.

Bernardyn w śniegu na dworze
Bernardyn w śniegu na dworze

Linienie u psa, kiedy występuje? Jaki to proces.

Piękny cavalier king charles spaniel
Piękny cavalier king charles spaniel

Nie da się dokładnie wyznaczyć daty linienia psa. Wypadanie sierści u psa to proces zastępowania starej sierści nową. Jest to związane z warunkami pogodowymi jakie zachodzą w otoczeniu. Zwierze musi się przygotować na zmieniające się warunki atmosferyczne. Mianowicie gruba zimowa sierść będzie bardzo doskwierać w letnim słońcu. Z tego też powodu zwierze przerzedza ją w sposób naturalny. Sezonowe linienie widać najmocniej wówczas, gdy pies dużo czasu spędza na zewnątrz budynku np. regularnie leży w legowisku na tarasie.

Jak pielęgnować sierść psa.

Pozbywanie się sierści najintensywniej widać u psów długo oraz krótkowłosych o miękkiej sierści. Rasy naszych pupili o sierści szorstkiej w mniejszym stopniu tracą sierść. Często też pomaga trymowanie. Nie zależnie jednak od rasy, wielkości czy wieku ważne jest posiadanie szczotki do wyczesywania. Może to być szczotka drewniana lub plastikowa to nie ma znaczenia, jednak dobrze sprawdzają się naturalne szczotki. Ciekawym urządzeniem jest zakrzywiona metalowa szczotka. Jest to urządzenie, które usuwa martwy naskórek i podrażnia skóry.

Pies gatunku Owczarek niemiecki
Pies gatunku Owczarek niemiecki

Do pielęgnacji sierści popularne są też elektryczne szczotki do sierści. Ich zastosowaniem jest usuwanie kołtunów i psów długowłosych. Dostępne są też w sklepach zoologicznych zamiast szczotek zgrzebła groomerskie dla psów. My polecamy za to tańsze rozwiązanie, które dobrze się sprawdza. Mianowicie rękawice do szczotkowania sierści. Rękawice sprzedawane są w kilku rozmiarach oraz wykonane są z różnego rodzaju materiałów. Na wewnętrznej stronie rękawicy znajdują się wypustki podobne do tych w grzebieniu. Używanie takich rękawic pozwala na usuwanie martwego włosa oraz pobudzenie krążenia krwi.

Jak skrócić czas wypadania sierści?

Pies gatunku York terrier
Pies gatunku York terrier

Dlaczego wspominamy tak obwicie na temat dostępnych rzeczy? Mianowicie wypadanie włosów to proces fizjologiczny. Procesu tego nie możemy ograniczyć. Proces ten możemy jednak skrócić. Jednak tylko i wyłącznie usuwając martwe włosy. Usuwać sierść możemy poprzez codzienne szczotkowanie czworonoga! Możemy również częściej kąpać psa, jednak warto przeczytać nasz artykuł wcześniej na temat częstotliwości kąpieli.

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.