
Udar cieplny u psa czyli letnie zagrożenie
Udar spowodowany nadmierną temperaturą nie jest groźny tylko dla ludzi. Na taką przypadłość może zapaść również nasz zwierzak. Z tego też powodu warto jest wiedzieć czym jest udar słoneczny. Naukowo rzecz ujmując udar jest to reakcja organizmu na przegrzanie, występuje ta reakcja kiedy ciało zwierzęcia oraz człowieka nie jest w stanie odprowadzić nagromadzonej temperatury. Najczęściej występuje w letnie gorące dni, kiedy nasłonecznienie jest największe. Zwykle do udaru dochodzi kiedy ciało osiąga temperaturę powyżej czterdziestu stopni Celsjusza i nie jest w stanie odprowadzić ciepła.

Jak rozpoznać udar słoneczny u psa
Udar słoneczny z zasady nie jest trudno rozpoznać. Najczęściej zwierzak w pierwszej fazie przechodzi przez denaturacje białek oraz uszkodzenie fosfolipidów błon komórkowych. Objawami są przyspieszony oddech, skurcze, wymioty, biegunka, apatia, drgawki, chwianie się na nogach. Mogą też u psów krótkowłosych pojawić się zaczerwienienia aż do oparzenia stopnia pierwszego i drugiego.
Co robić w momencie udaru
Jeżeli do udaru już dojdzie lub mamy podejrzenia zajścia takiej sytuacji. W pierwszej kolejności należy zejść bezwzględnie ze słońca. Najlepiej przenieść się do zacienionego pomieszczenia i położyć na chłodnym legowisku dla psa. Jeżeli szelki lub obroża psa jest rozgrzana należy je zdjąć. Konieczne jest też spożycie wody. W miarę możliwości dobrze jest ochłodzić ciało letnią wodą. Nie należy natomiast użyć lodowatej wody, w sposób terapii szokowej! Schładzać trzeba odpowiedzialnie w szczególności głowę i klatkę piersiową. Zimna woda może spowodować dreszcze, a to zwiększa produkcję ciepła. Do schłodzenia organizmu można użyć domowego wentylatora. Po schłodzeniu organizmu oraz wypiciu wody należy udać się do weterynarza.