
Mój pies całymi dniami śpi. Czy to normalne?
Sen u psów wygląda nieco inaczej niż u ludzi. Mamy wglądem zwierząt odmienne potrzeby na odpoczynek. Chociaż łączy nas często miłość do łóżka to nie śpimy tyle samo Psy regenerują się dłużej niż ludzie.
Ile powinien spać pies?
Psy zwykle śpią w legowisku dwanaście godzin dziennie. Jedynym słowem te czworonogi spełniają połowę swojego życia śpiąc. Nie jest to jednak regułą ponieważ są od tego odstępstwa. Na długość snu wpływają takie czynniki poniższe.

Wiek psa a sen
U psów młodych czas snu powinien wynosić do 12 godzin zwykle. Natomiast starsze zwierzaki potrzebują go nieco więcej i śpią na swoim materacu do 14 godzin.
Rasa psa a długość snu
Rasa ma bardzo duże znaczenie ponieważ istnieją takie rasy, które są urodzonymi śpiochami. Do takich ras zaliczamy m.in. te pluszowe kule Chow chow. Rekordziści potrafią spać po 18 godzin dziennie.
Choroby psie
Niedobór insuliny oraz tyroksyny u psa
Niedoczynność tarczycy występuje zwykle u starszych psów. Można ją rozpoznać po tym, że pies wygląda niezdrowo. Dobrze jest wówczas udać się do weterynarza. Cukrzyca czyli niezdolność do wytwarzania insuliny również może powodować ospałość.
Zakażenie bakteriami i wirusami u psa
Psy mogą być również ospałe przez leptospirozę. Mogą się nią zarazić głównie przez mocz innych psów.
Parwowirusy występują głównie u szczeniąt. Jest to wyjątkowo zaraźliwa choroba, która uniemożliwia przyswajanie składników odżywczych.
Niedokrwistość u psa
Zwykle wywołana przez pasożyty. Może to być włosogłówka psia, tęgoryjec oraz tasiemiec
Poziom aktywności u psa
Bardziej prozaiczne niż choroby czynniki również mogą wywołać ospałość. Brak możliwości ruchu i tryb życia psa może wymagać od niego mniejszej aktywności. Psy hodowane w mieszkaniach często w wyniku braku możliwości ruchu są ospałe.
Stres i niepokój u psa
Stresy związane z przeprowadzką, śmiercią innego zwierzęcia lub inne czynniki zewnętrze mogą powodować zaburzenia snu. Psy odreagowują swoje problemy śpiąc!