Pies gatunku amstaff

Jak psy widzą kolory?

Jak powszechnie wiadomo psy bazują na zmyśle węchu. Ich podstawowe narzędzie poznawcze czyli nos jest bardzo wyczulony nawet dziesięć tysięcy bardziej niż ludzki. Za pomocą nosa psy poznają świat. Jednak nie o tym jest ten artykuł.

Czy psy psy widzą na czarno biało?

Psy wbrew pozorom mają bardzo dobry narząd wzroku. W szczególności psy o rasach uznanych za myśliwskie. Owczarki czy charty są w stanie dostrzec szybko poruszające się zwierzęta w gęstej trawie, takie jak zające czy lisy. W przeszłości uważano, że psy w ogóle nie widzą kolorów i ich świat jest tylko czarno-biały. Na szczęście to mit. Jednak, aby odpowiedzieć na pytanie jak to zwierze widzi świat. Należy bardziej zagłębić się w temat. Na początku odpowiemy na pytanie co to są receptory światłoczułe.

Receptory światłoczułe u psów i ludzi

Czopki bo też tak są zwane znajdują się w siatkówce oka, które zawiera specyficzne błonowe białka receptorowe, absorbujące światło w różnych zakresach długości fali światła. Światłoczułe receptory umożliwiają wszystkim zwierzętom w nie wyposażone widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu, czyli widzenie fotopowe. Oko u ludzi zawiera trzy rodzaje czopków, z których każdy ma inną charakterystykę widmową. Erythrolabe wywołujące odcienie czerwieni, chlorolabe odpowiadają za odcienie zieleni, natomiast cyanolabe za odcienie niebieskie.

Psy posiadają dwa rodzaje receptorów. Czyli analogicznie mają o jeden odcień mniej. Kolory jakie widzą psy generowane są przez chlorolabe oraz cyanolabe. Oznacza to, że psy mają problem z odcieniami czerwonymi! Nie oznacza to, że obiekty czerwone są nie widoczne.

Jak psy widzą kolory
Jak psy widzą kolory

Powyżej znajduje się paleta widzianych kolorów przez nasze czworonogi w zakresie od 400nm do 700nm. Kolory czerwone zastępowane są innym odcieniem dostępnym dla oka. Psy zamiast postrzegać kolor czerwony w zamian widzą kolor ciemnoszary lub czarny. Problem jest jednak bardziej rozbudowany, gdyż wszystkie kolory ulegają przesunięciu. Kolory fioletowe (np. wywodzące się trochę z czerwonego) odbierane są jako niebieskie, natomiast kolory pomarańczowe jako żółte .

Gryzak SZARPAK z Piłką dla Psów - Idealna Zabawka do Tresury i Zabawy
Szarpak Gryzak Zabawka dla Psa z Piłką - Wielofunkcyjna Zabawa i Tresura
Elastyczny Szarpsik Pleciony Warkocz - Trwała Zabawka Sznurek dla Psów
Szarpsik Pleciony Warkocz - Elastyczna Zabawka Sznurek dla Psów
Stylowy Koc dla Zwierzaków Domowych - Jasnoróżowy z Orientalnym Wzorem
Orientalny Koc dla Zwierząt Domowych
Polarowy Kocyk dla Zwierząt - Idealny dla Psów i Kotów, Różowy z Białymi Kropkami
Polarowy koc dla psa i kota
Zadbaj o ciepło i komfort swojego pupila z naszym luksusowym Polarowym Kocykiem dla Psa i Kota. Siwy kolor i rozmiar 150x130 cm, idealny do wypoczynku i drzemki. Odkryj zalety miękkiego polaru.
Polarowy kocyk dla psa i kota
Legowisko sofa wodoodporna dla psa - Ceres
Legowisko sofa wodoodporna dla psa - Ceres
Legowisko kanapa wodoodporna dla psa - Wenus
Legowisko sofa wodoodporna dla psa - Wenus
Legowisko kanapa ekoskóra dla psa Merkury niebieska
Legowisko sofa ekoskóra dla psa - Merkury
Pączek 2 kolorowe legowisko dla psa
Legowisko pączek wodoodporny dla psa - Jowisz
Materac premium quality dla psa wodoodporny z gąbką brązowy
Materac dla psa wodoodporny z gąbką - Ruby

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.