Pies gatunku amstaff

Jak psy widzą kolory?

Jak powszechnie wiadomo psy bazują na zmyśle węchu. Ich podstawowe narzędzie poznawcze czyli nos jest bardzo wyczulony nawet dziesięć tysięcy bardziej niż ludzki. Za pomocą nosa psy poznają świat. Jednak nie o tym jest ten artykuł.

Czy psy psy widzą na czarno biało?

Psy wbrew pozorom mają bardzo dobry narząd wzroku. W szczególności psy o rasach uznanych za myśliwskie. Owczarki czy charty są w stanie dostrzec szybko poruszające się zwierzęta w gęstej trawie, takie jak zające czy lisy. W przeszłości uważano, że psy w ogóle nie widzą kolorów i ich świat jest tylko czarno-biały. Na szczęście to mit. Jednak, aby odpowiedzieć na pytanie jak to zwierze widzi świat. Należy bardziej zagłębić się w temat. Na początku odpowiemy na pytanie co to są receptory światłoczułe.

Receptory światłoczułe u psów i ludzi

Czopki bo też tak są zwane znajdują się w siatkówce oka, które zawiera specyficzne błonowe białka receptorowe, absorbujące światło w różnych zakresach długości fali światła. Światłoczułe receptory umożliwiają wszystkim zwierzętom w nie wyposażone widzenie kolorów przy dobrym oświetleniu, czyli widzenie fotopowe. Oko u ludzi zawiera trzy rodzaje czopków, z których każdy ma inną charakterystykę widmową. Erythrolabe wywołujące odcienie czerwieni, chlorolabe odpowiadają za odcienie zieleni, natomiast cyanolabe za odcienie niebieskie.

Psy posiadają dwa rodzaje receptorów. Czyli analogicznie mają o jeden odcień mniej. Kolory jakie widzą psy generowane są przez chlorolabe oraz cyanolabe. Oznacza to, że psy mają problem z odcieniami czerwonymi! Nie oznacza to, że obiekty czerwone są nie widoczne.

Jak psy widzą kolory
Jak psy widzą kolory

Powyżej znajduje się paleta widzianych kolorów przez nasze czworonogi w zakresie od 400nm do 700nm. Kolory czerwone zastępowane są innym odcieniem dostępnym dla oka. Psy zamiast postrzegać kolor czerwony w zamian widzą kolor ciemnoszary lub czarny. Problem jest jednak bardziej rozbudowany, gdyż wszystkie kolory ulegają przesunięciu. Kolory fioletowe (np. wywodzące się trochę z czerwonego) odbierane są jako niebieskie, natomiast kolory pomarańczowe jako żółte .

Legowisko sofa wodoodporna dla psa - Ceres
Legowisko sofa wodoodporna dla psa - Ceres
Legowisko kanapa wodoodporna dla psa - Wenus
Legowisko sofa wodoodporna dla psa - Wenus
Legowisko kanapa ekoskóra dla psa Merkury niebieska
Legowisko sofa ekoskóra dla psa - Merkury
Materac premium quality dla psa wodoodporny z gąbką brązowy
Materac dla psa wodoodporny z gąbką - Ruby
Smycz dla psa korso 3m 25mm
Smycz z regulatorem dla dużych psów 25mm
SMYCZ I OBROŻA 2W1 DLA SILNYCH PSÓW 3M SREBRNA.jpg
Mocna lekka smycz 2 w 1 z obrożą 3m 25mm czarna z srebrnym paskiem
Legowisko na połowę kanapy samochodu dla psa
Legowisko na połowę kanapy samochodu dla psa
smycz dla psa psów treningowa z odblaskami silne psy
Smycz dla dużych psów przepinana na metry
Wykładzina bagażnika do przewozu zwierząt
Protektor do zabudowy VANa, SUVa lub combi - Szmaragd Nilu
Treningowe szelki dla psa
Treningowe szelki dla psa

PERHAL

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.