Koronawirus, a zwierzęta domowe

Czy psy przenoszą koronawirusa?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na palący temat w 2020 roku. Z racji istniejącego na świecie problemu prosimy o przeczytanie artykułu do końca.

Czy człowiek może zarazić się od psa chorobą?

Na tak postawione pytanie musimy odpowiedzieć twierdząco. Człowiek może zarazić się od psa. Istnieje szereg chorób, na które możemy zarazić się od naszego pupila. Najbardziej popularne choroby omówimy w skrócie, gdyż nie jest to celem tego artykułu.

Choroby wywołane przez pasożyty to np. bąblownica. Choroba jest spowodowana przez postać larwalną tasiemca. Innymi przykładowymi chorobami pasożytniczymi są toksokaroza, giardioza. Ludzie mogą również zarazić się chorobami bakteryjnymi takimi jak leptospiroza. Jest to choroba zakaźna wywoływana przez krętki. Przykładem choroby wirusowej jest wścieklizna, którą również może zarazić się człowiek. Reasumując człowiek może zarazić się od zwierzęcia wirusami, pasożytami czy bakteriami.

Czy psy mogą chorować na koronawirusa?

Koronawirusy różnych gatunków powodują choroby zwierząt. Mogą przybierać różnego rodzaju postacie m.in. układu oddechowego, układu nerwowego, układu pokarmowego czy wątroby. Rząd w Honkongu w lutym 2020 podał informacje, że pies został zdiagnozowany jako nosiciel koronawirusa SARS-CoV-2. Próbki wirusa zostały odnalezione w nosie oraz na dziąsłach zwierzęcia. Nie oznacza to jednak, że psy mogą zostać zarażone tym wirusem. Zwierzęta mogą za to przenosić prawdopodobnie chorobę, którą zarazić się może człowiek.

Coronavirus wygląd pod mikroskopem - ilustracja
Coronavirus wygląd pod mikroskopem – ilustracja

Objawy koronawirusa SARS-CoV-2

Najbardziej popularnymi obawami choroby są gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni oraz zmęczenie. W 80% przypadków choroba ma łagodny przebieg. W niektórych przypadkach choroba rozwija się bez objawowo. Najbardziej narażone na tą chorobę są osoby starsze. Śmiertelność przy tej chorobie wynosi około 3%, dla porównania grypa zabija poniżej 1% osób zarażonych.

Jak zabezpieczyć się przed wirusem

leżący pies
pies

Choroba COVID-19 nie jest jeszcze do końca poznana więc należy zachować szczególną ostrożność. Należy często myć ręce. Kąpiel psa również nie zaszkodzi, ale w granicach rozsądku. Zbyt częste kąpiele nie są dobre dla czworonogów. Należy zachowywać bezpieczną odległość od osób chorych m.in. 1,5m. Należy zakrywać nos i usta podczas kaszlu oraz unikać dotykania ust, nosa i oczu rękami. Nie zaszkodzi jeżeli psy na spacerach będą w mniej zatłoczonych miejscach. Prawdopodobnie wirus może być przeniesiony na sierści zwierzęcia do domu. Dobrze jest też często myć posłanie psa. Do legowiska, obroży czy smyczy wirusy przywierają jak do każdej innej chropowatej powierzchni.


Halper Sp. z o.o.

O naszym sklepie

Hurtownia Zoologiczna

Jesteśmy Polskim producentem legowisk dla psów. Zapraszamy do zapoznania się z nasza pełną oferta produktową.

Najnowsze produkty